Der kan spares mange penge ved at sætte sig grundigt ind i alle regler og besparelsesmuligheder omkring porto og magasinpost-ordninger.
Toptryk Grafisk er med i de store konsolideringspuljer, hvilket betyder at vi kan rådgive og sikre den billigst mulige portoordning hvor alle blade - uanset oplag.
Vi har samlet reglerne og mulighederne her!
1) Indlevering som almindelig brevforsendelser
Alle blade kan indleveres til alm. porto-takst.
Fordele: Bladet kommer hurtigt frem og kan indleveres lige når det passer.
Ulemper: Det er dyrt - også selvom man vælger at sende som B-Post.
Brug løsning 1 når du har blade typisk i oplag op til 1700 styk og hvor under 500 er i CityMails område.
2) Indlevering som MagasinPost
Bladudgiveren/foreningen skal personligt indgå en aftale med PostDK og man skal leve op til PostDs regler for Magasinpost, som kan læses her.
Den korte udgave er at der skal være mindst 3.000 eksemplarer* og mindst 4 udgivelser årligt. Er der færre eksemplarer kan man betale for minimum.
PostDKs priser kan ses her.
Fordele: Meget billigere end alm. portotakst - se prisberegner og en kort oversigt over reglerne her.
Ulemper: Der er ingen muligheder for yderligere rabat og PostDKs strikse regler skal opfyldes og der kan ikke dispenseres herfra.
Brug løsning 2 når du har typisk mere end 1700 blade 4 X årligt og ikke ønsker at binde dig til faste terminer.
3) MagasinPost i konsolidering (PortoService rabatordning)
Udgiveren skal leve op til PostDKs regler for MagasinPost, og der kan ikke dispenseres.
Der aftales en fast produktionsplan, som ikke kan afviges. Min. er stadig 3.000 styk* 4 X årligt.
Fordele: Laveste priser (2,70 kr/blad + 13 kr/kg + opstart 1500 kr).
Ulemper: PostDK skal selv adressere. Det koster stort strafgebyr hvis et blad ikke indleveres i tide. Man kan ikke betale op til 3.000 styk**, hvis oplaget er mindre. Der er faste indleveringsterminer og man kan ikke selv bestemme disse (der indleveres i puljer).
Brug løsning 3 når du har min 3.000 adresser 4 X årligt og du tør binde dig på faste terminer.
4) Omdeling med CityMail og PostDK
På dele af Sjælland omdeler CityMail til en meget lavere portotakst. Man kan kombinere PostDK og CityMail og spare mange penge. Minimum hos CityMail er 500 blade (i CityMails område, som kan ses her www.citymail.dk).
CityMails priser 2,45 kr/styk + 11 kr/kg - resten sendes til alm. portotakst hos PostDK.
Hent CityMails adresserings- og pakkeguide her og hent CityMails logo her.
Fordele: Stor portobesparelse i CityMails område. CityMail deler selv din adressefil op, så trykkeriet kan indlevere én stak til PostDK og en anden afhentes af CityMail på trykkeriet.
Ulemper: Der skal betales alm. portotakst (fx. B-porto) til alle blade, som går ud i PostDKs område.
Brug løsning 4 når du har oplag op til 1700 styk, hvor mindst 500 er i CityMails omdelingsområde.
*) Min. antal i MagasinPost 3.000 styk 4 X årligt kræver at der er tale om blad i abonnement, er der tale om et blad som modtageren ikke betaler for via et abonnement så er min. 3.000 styk 10 X årligt.
**) Som et fif kan nævnes at man kan opjustere sin adresseliste til 3.000 styk selvom antal modtagere egentlig er mindre, men det skal være ægte modtageradresser.
Alle oplysninger og priser er med forbehold for ændringer og adressering og opstart/tilretning af adressefiler er ikke medtaget i nogen af priserne.
Vi rådgiver meget gerne om hvordan du kan spare penge og sikre absolut billigst forsendelsesmetode til lige netop din bladugivelse.
Vi kender reglerne til bunds og beregner meget gerne hvordan du kan spare mest muligt i porto. Vi samarbejder med en hel række af andre trykkerier og kan derfor sikre størst mulig rabatordning (konsolidering) hos PostDK.
Denne side er opdateret december 2008 - forbehold for ændringer.